Warto zobaczyć

Image

Dzięki postępowi ekonomicznemu życie w Singapurze stało się łatwe i wygodne, ale korzenie tego miasta oraz jego dusza tkwią w długowiecznej kulturze i tradycji poszczególnych zamieszkujących go narodowości.

Chinatown, Kampong Glam i Little India to dzielnice, gdzie historia zostawiła swoje piętno. Mnóstwo tutaj starych świątyń, oryginalnych budynków, sklepików z interesującymi artykułami. Każdy może się przekonać, ze Singapur to miejsce, gdzie różnorodne kultury tworzą jedność, zachowując jednocześnie odrębność. Jest to ewenement na skale światową.

CHINATOWN - typowy widok dla tej dzielnicy stanowią uliczni sprzedawcy oferujący swoje towary każdemu przechodniowi, a także małe, przytulne sklepiki i duże nowoczesne centra handlowe. Spacer po Chinatown umożliwia zapoznanie się z życiem miejscowej ludności, tym bardziej, ze łatwo tutaj wtopić się w tłum, nie zwracając przy tym niczyjej uwagi na siebie. Mieszkańcy zajmują się swoimi sprawami, często pracując na ulicy, co daje możliwość obserwacji i podziwiania na żywo powstających dzieł sztuki np. chińskiej kaligrafii. Poza tym w Chinatown można kupić dosłownie wszystko, od chińskich chodaków poczynając, a na najnowszych zdobyczach techniki kończąc.

GEYLANG SERAI - na początku dwudziestego wieku większość ludności malezyjskiej wyemigrowała z Kampong Glam do Geylang Serai. Wpływy kultury malezyjskiej są widoczne do taj pory w Gelang Serai, co znajduje odzwierciedlenie w gastronomii, sztuce, ubiorach itp.

KAMPONG GLAM - to morze dźwięków i barw. Kampong Glam wcześniej było rybacką wioską u ujścia Rocher River, która z czasem przekształciła się w siedzibę władców muzułmańskich. Sułtański pałac można podziwiać jeszcze dzisiaj. Na szczególną uwagę zasługują sprzedawcy handlujący pięknymi, jedwabnymi chustami i ręcznie malowanymi obrazkami, które najczęściej przedstawiają historie ludów arabsko-muzułmańskich.

LITTLE INDIA - nad ulicami tej dzielnicy unosi się zapach ziół i korzennych przypraw, a panująca tutaj atmosfera zniewala swoim czarem. Sprzedawcy kuszą pięknymi wyrobami z mosiądzu i srebra, zwiewnymi, girlandami kwiatów jaśminu. W czasie hinduskiego Święta Lamp Little India przeobraża się w bajkowy świat światła.

KUSU ISLAND - Na wyspie Kusu znajdują się dwie świątynie - malezyjska i chińska, z których powstaniem wiąże się interesująca legenda. Głosi ona, że ogromny żółw morski zamienił się w wyspę, aby uratować życie rozbitkom - Malezyjczykowi i Chińczykowi.


PULAU UBIN - Leży na północ od Singapuru i ma formę bumeranga. Większą cześć wyspy nie jest zaludniona, co umożliwia turystom podziwianie natury, widoku skalnych urwisk oraz plantacji palm kokosowych, hodowli ryb i krewetek.
Kiedyś byli tutaj zsyłani skazańcy, teraz wyspa ta jest prawdziwą oazą spokoju, gdzie można wypocząć, zażywać kąpieli morskich i słonecznych, urządzać pikniki, wędrować itd.

Image

Sentosa
Piękno natury, historia, wypoczynek, bajkowy świat - to wszystko i jeszcze więcej oferuje Sentosa! Sentosa Siloso Beach, Central Beach i Tanjong Beach oferują wielbicielom słońca i morza wszelkiego rodzaju rozrywki , np. sporty wodne, spacery, przejażdżki statkiem lub kolejką wzdłuż wybrzeża i wiele innych. Istnieje możliwość wynajęcia domku campingowego.
Fontanny muzyczne oferują technospektakl z tańczących promieni świetlnych, laserowych, barw i muzyki. Nocą Merlion zachwyca zapierającymi dech spektaklami złożonymi z wizualnych i akustycznych efektów, na których tle można podziwiać tańczące fontanny.


Image

LAU PA SAT - Boon Tat Street
Jedno z największych w Azji kompleksów zabudowań w stylu wiktoriańskim. Znajduje się w samym sercu singapurskiej dzielnicy handlowej i jest ulubionym miejscem spotkań miejscowej ludności. Wybudowane w roku 1894, niedawno zostało przebudowane i odrestaurowane.

MERLION - Merlion Park Na terenie Merlion Park znajduje się rzeźba przedstawiająca postać będącą w połowie lwem, a w połowie ryba. Owa dziwaczna figura jest symbolem Singapuru. Pomnik ten został wykonany i odkryty w roku 1972. Dzisiaj jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów.

RAFFLES HOTEL - Beach Road
Wybudowany w roku 1886 jest jednym z ostatnich hoteli wzniesionych w końcu dziewiętnastego wieku, funkcjonującym do dzisiaj. Raffles Hotel był i jest ulubionym miejscem odpoczynku znanych osobistości świata biznesu, polityki i sztuki. Do nich należą miedzy innymi: Somerset Maughan, R. Kipling, Joseph Conrad, Charlie Chaplin oraz współczesne gwiazdy, których nie sposób zliczyć. Niedawny remont, którego koszt wyniósł około 160 milionów dolarów, przywrócił hotelowi jego dawną świetność. Poza tym dobudowano jeszcze jedno skrzydło zachowując ten sam styl architektoniczny. Znajduje się w nim teatr o nazwie JUBILEE HALL oraz około 70 sklepików i butików, gdzie są sprzedawane towary zarówno markowych firm, jak i przedmioty typowe dla tego regionu.


POMNIK SIR STAMFORD RAFFLES - North Boat Quay
Pomnik założyciela Singapuru, sir Stamford Raffles, znajduje się przed teatrem Victoria, a jego kopie można zobaczyć na North Boath Quay, w tym samym miejscu, gdzie sir Raffles prawdopodobnie po raz pierwszy postawił stopę po dotarciu na ląd.

Image

SUN YAT SEN
Jako narodowy pomnik opowiada "Sun Yat Sen Nanyang Memorial Hall " historię bohaterstwa, nacjonalizmu i zbrojnej walki rewolucyjnej, chińskiego związku południowo-wschodniej Azji. Wcześniej znany jako Wan Qing Yuan ("Port Pokoju w latach Cieni"), był główną kwaterą chińskiego, rewolucyjnego związku , który wspierał rewolucję w południowo-wschodniej Azji, który obalił rząd dynastii Oing i zapoczątkował nowoczesne państwo Chińskie. Ogród tego eleganckiego, zbudowanego w kolonialnym stylu domu zdobi wiele rzeźb. Są tam 3,5 metrowe kolumny kamienne ważące 16,000 kg, posag z brązu Dr Sun Yat Sen i 25-metrowy obraz ścienny z brązu.

JOHORE BARTERY
Jest zbrojownią, która składa się z labiryntu tuneli i była wykorzystywana do składowania amunicji dla 3 dział, które mogły wystrzeliwać amunicję. Działa zostały wybudowane w 1939 r. przez Anglików do obrony Singapuru i były największymi działami podczas 2 wojny światowej, które zostały zainstalowane poza Anglią. Działa zostały przed kapitulacją poprzez Anglików zniszczone a tunele po wojnie zostały zablokowane. Ich miejsce było tajemnicą aż do kwietnia 1991 r., kiedy to Urząd Więzienny je na nowo odkrył. Dzisiaj pokazuje się tutaj kopie dział i 15-inchową amunicję.

ASIAN CIVILISATIONS MUSEUM
Muzeum znajduje się w odrestaurowanym budynku w stylu neoklasycznym, wzniesionym w 1910 roku. W pierwszym skrzydle znajdują się eksponaty, związane z cywilizacja chińską. Znajdujące się tutaj eksponaty umożliwiają zapoznanie się z kulturą, chińskimi wierzeniami, podaniami i wychowaniem. Tylko tutaj zwiedzający będą mogli lepiej zrozumieć chińską symbolikę. Miłośnicy buddyzmu również znajdą tutaj interesujące ich ekspozycje. Godna polecenia jest również wystawa carskiej porcelany w stylu Ming, pochodząca z XVII wieku. Turyści powinni obejrzeć również wystawę przedmiotów pochodzących z roku 5000 p.n.e. do 1600 n.e. W roku 2001 zostało oddane do użytku jeszcze jedno skrzydło muzeum, w którym znajdą się ekspozycje związane z kulturą hinduską i muzułmańską.


Image

IMAGES OF SINGAPORE
Znajduje się tutaj pod jednym dachem ekspozycja pozwalająca zapoznać się z historią Singapuru, począwszy od wieku XIV do początku wieku XX. Turyści mogą podziwiać figury pionierów singapurskich w oryginalnej wielkości oraz prześledzić historię rzezi dokonanej na Malezyjczykach i Singapurczykach w czasach wojennych, w latach 1941 - 1945. Oprócz tego bazując na latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, organizatorzy muzeum ukazują zwiedzającym poszczególne grupy etniczne, zamieszkujące Singapur, ich kulturę i religie (kultura chińska, malezyjska, hinduska itd.)

SINGAPORE ART MUSEUM
Muzeum to znajduje się naprzeciwko Muzeum Historii, w pięknie odrestaurowanym budynku szkolnym. Znajduje się w nim 13 galerii, zawierających imponujące dzieła sztuki singapurskiej. Główną atrakcję stanowi E - MAGE GALERIA, eksponująca osiągnięcia dwudziestowiecznej sztuki azjatyckiej. Wielką atrakcję stanowią monitory telewizyjne, rozwieszone w salach muzealnych, wyświetlające programy dotyczące sztuki ludów zamieszkujących Singapur.

SINGAPORE HISTORY MUSEUM
Zostało otwarte w roku 1887 pod nazwa Muzeum Narodowego. Obecnie jest perłą architektoniczną neoklasycyzmu. Zadaniem muzeum jest ukazanie zwiedzającym spuścizny kulturowej narodów azjatyckich, skłonienie do analizy jego głębi i niepowtarzalnego czaru. Historia fortu Canning i Rumah Baba oraz inne, pomogą zrozumieć procesy integracyjne, zachodzące w Singapurze na przestrzeni wieków.

JURONG BIRDPARK
Swą wielkością i położeniem wywiera niesamowite wrażenie na turystach. Żyje tutaj około 800 tysięcy ptaków, które cechuje różnorodność wielkości i upierzenia.

SINGAPORE ZOOLOGICAL GARDENS
Jeden z najbardziej znanych parków na świecie. Została tutaj zastosowana koncepcja tzw. "Otwartego zoo", co w praktyce oznacza, że wybiegi dla zwierząt są oddzielone od zwiedzających żywopłotami, fosami wypełnionymi wodą, wymyślnymi wodospadami itp. W singapurskim zoo żyje około 2 tyś. zwierząt różnych gatunków.


Image

UNDRWATER WORLD SINGAPORE
To największe oceanarium w Azji. Turyści mają możliwość obejrzenia i podziwiania bajecznie kolorowej fauny i flory morskiej.

PARK OCHRONY PRZYRODY BUKIT TIMAH
Singapur jest jednym z dwóch miast na świecie, w obrębie których znajdują się rezerwaty przyrody. Drugim miastem jest Rio de Janeiro. Park ochrony przyrody znajduje się 12 km od centrum miasta i obejmuje 164 ha puszczy podzwrotnikowej. Rośnie tutaj największa ilość rozmaitych gatunków drzew. W samym centrum rezerwatu znajduje się najwyższe wzniesienie Singapuru - 164.3 m n.p.m. Doskonale oznakowane szlaki, prowadzące przez dżungle, umożliwiają turystom obserwacje egzotycznych ptaków, zwierząt i tropikalnych roślin. Szczególną atrakcje stanowią rośliny owadożerne.

OGRÓD CHIŃSKI I JAPOŃSKI
Te dwa najpiękniejsze i największe ogrody są ze sobą połączone mostem o długości 65 metrów. Ogród chiński został urządzony w stylu dynastii Sung i jest dokładną kopią ogrodu Pałacu Słońca w Pekinie. Wiele tutaj zacisznych zakątków ukrytych wśród roślinności, pagód, mostków i herbaciarni. "Yun Xiu Yuan" to ogród w stylu japońskim. Charakterystyczne dla tego stylu są niewielkie wzniesienia, latarnie i malownicze widoczki, co wprawia w nastrój spokoju i zadumy.

FORT CANNING PARK
Fort Canning został wzniesiony, na brzegu morza, w celach obronnych. Obecnie pełni rolę parku, w którym znajduje się wiele pomników uwieczniających historie Singapuru (np. czasy panowania sir Stamford Raffles itp.) Można zobaczyć tutaj miniaturę ogrodu ziołowego, założonego w 1822 roku przez sir Raffles, który był pierwszym tego rodzaju eksperymentem ogrodniczym.

Image

MACRITCHIE, PIERCE, LOWER SELETAR I UPPER SELETAR RESERVOIR
Ulubione miejsce wycieczek i pikników rodzinnych. Panująca tutaj cisza kontrastuje z gwarem wielkiego miasta, oferując odpoczynek. Kto chce, może wybrać się na przejażdżkę statkiem spacerowym, zagrać w golfa, łowić ryby, lub po prostu poleniuchować.

MOUNT FABER
Znajduje się w pobliżu Telok Blangah Road. Mount Faber to kompleks ogrodów z punktami widokowymi. Z tarasów widokowych rozciąga się wspaniały widok na brzeg morza i południowa cześć wyspy. Oświetlone nocą wieżowce sprawiają imponujące wrażenie. Z Mount Faber można dojechać kolejką na Sentosa.

SINGAPURSKI PARK BOTANICZNY
Pokazowy park o typowej roślinności tropikalnej, zajmujący 52 ha powierzchni. Można tutaj także nacieszyć oko widokiem ogrodów różanych i hodowli orchidei. Park botaniczny przyciąga nie tylko zapachem kwiatów, ale także możliwością wzięcia udziału we wszelkiego rodzaju zabawach wodnych. Do innych atrakcji należą: palmiarnie, jezioro Echo, koncerty symfoniczne odbywające się pod gołym niebem i inne.

SUNGEI BULOH WETLAND RESERVE
Zajmuje 87 ha powierzchni. Stanowi znaczącą przystań w wędrówce ptaków z całej Azji Południowej, a turyści mogą podziwiać z bliska imponujące bogactwo fauny i flory. W czasie zwiedzania należy koniecznie trzymać się wytyczonego szlaku.

Image