Kuchnia

Image

ImageWpływy wschodnie i zachodnie miały udział w ukształtowaniu nowego rodzaju sztuki kulinarnej - "kuchni nowej Azji", co znajduje odzwierciedlenie w wymyślnych daniach serwowanych tylko tutaj. Singapurczycy lubują się w daniach z całego świata. Trendy kuchni europejskiej także nie są im obce.

KUCHNIA CHIŃSKA

ImageWywodzi się z prowincji Fujian (Chiny). Zupa z płetw rekina i pieczone prosie z rożna są najpopularniejszymi specjałami serwowanymi podczas bankietów. Do klasycznych dań chińskich zalicza się "dan xin". To nic innego jak duszone lub smażone przekąski, serwowane jako dodatek do dań głównych. Lekkie i subtelne przyprawy oraz wonne zioła są dodawane do zup, mięs, makaronu i ryżu. Jedną z atrakcji kulinarnych jest zupa z dużą ilością przypraw o zabawnej nazwie "Budda skaczący prze mur".

KUCHNIA HINDUSKA

ImageWiększość Hindusów zamieszkujących Singapur pochodzi ze wschodu, co znajduje swoje odbicie w spożywanych przez nich potrawach i sposobach ich przygotowania.

Charakterystyczne dla tej kuchni jest curry oraz wszelkiego rodzaju potrawy, do których dodawany jest jogurt. Curry jest często podawane na liściach bananowych. Specjalnością kuchni hinduskiej jest przyprawiony szafranem kurczak jedzony z ryżem oraz pieczeń barania z sosem curry. Innym smacznym daniem jest "murtabak", czyli pizza z mielonym mięsem i cebulą, zapiekana w chrupiącym cieście. Dla odważnych, którzy nie boją się nowinek kulinarnych, poleca się aromatycznie przyprawione dania z ryb, w sosie z curry i oberżyny. Spacerując po Little India, można się natknąć na wiele restauracji wegetariańskich, gdzie warzywa, przyrządzone na rozmaite sposoby stanowią główną atrakcję menu.


KUCHNIA MALEZYJSKO - INDONEZYJSKA

ImagePalące chilli, zwane "potrawą życia" jest typowe dla kuchni malezyjsko- indonezyjskiej. Różnorodne polewy i sosy z orzechów kokosowych oraz wszelkiego rodzaju placki i wypieki stanowią nie lada rozkosz dla podniebienia. Orzechy kokosowe są składnikiem bardzo chętnie dodawanym do rozmaitych potraw. "Gado-gado" - sałatka w polewie z pasty orzechowej, czy "tachu goreng" - tofu z warzywami w sosie orzechowym są szczególnie godne polecenia obok "satay", soczystego, bogato doprawionego mięsa oraz duszonego kurczaka. Gesty sos orzechowy dodaje "satay" niepowtarzalnego smaku.

KUCHNIA NOYNA

ImageJest typowym przykładem kuchni powstałej pod wpływem dwóch rożnych trendów kulinarnych. Noynowie i Babesi są potomkami chińskich i malajskich emigrantów osiadłych w Singapurze. Obie te kultury uległy przekształceniu i zespoliły się w jedną, co znalazło także wyraz w sposobie gotowania, religii i ubiorach.

Image