Pokhara

ImageJednym z ciekawych miejsc do odwiedzenia w środkowej części Nepalu jest Pokara, 60-tyś. Miasto leżące między Mahabharatem a Himalajami, w kotlinie nad jeziorem Phewa Tal na wysokości 884 m n. p. m., blisko 700 metrów niżej niż Kathmandu. Choć nie jest bogata w zabytki, to spośród innych miast nepalskich wyróżnia się przepięknym położeniem - od południa otwiera się na rozległe jezioro, od północy na niezbyt odległym horyzoncie ostrzy się pasmo Annapurny. Również tu bierze swój początek wiele uczęszczanych szlaków górskich, a turyści, którzy nie przepadają za forsownymi wspinaczkami mogą się wybrać się na krótki spacer lub jednodniową wyprawę po malowniczej dolinie. Pokhara przy bezchmurnej pogodzie oferuje także cudowne widoki na masyw Annapurny. Z brzegów jeziora, zwłaszcza z drugiej strony Phewa Tal, w pobliżu Fish Tail Lodge, roztacza się wspaniały widok na góry, odbijające się w jego spokojnych wodach. Także z różnych punktów widokowych w dolinie można podziwiać imponujący masyw, z bezpiecznej odległości i bez forsownych wypraw.

Pokara proponuje gościom przede wszystkim spokojną, relaksującą atmosferę, tak odmienną od gorączkowej aktywności Kathmandu i chaosu panującego w wielu indyjskich miastach - mniej zatłoczona, przytulniejsza, spokojniejsza. Przypomina raczej śródziemnomorski kurort. Dominują tu 2-3 piętrowe domeczki o często wymyślnych kształtach, obowiązkowo z licznymi tarasami i dużymi oknami. Wszystko położone jest wśród ogrodów i licznej zieleni. Dominują tu bananowce oraz fikusy.

Gwałtowny rozwój Pokhary rozpoczął się stosunkowo niedawno. Wykorzenienie malarii w latach 50. pozwoliło tu bezpiecznie żyć, a ukończona w tym samym czasie budowa lotniska i zapory z elektrownią wodną oraz dróg do Kathmandu i granicy z Indiami we wczesnych latach 50., przeniosły Pokharę w ekspresowym tempie w wiek XX.

ImagePokhara ciągnie się z północy na południe prawie 5 kilometrów. Północne krańce zajmuje ruchliwy bazar (obejmujący także najstarszą część miasta), gdzie można się na własne oczy przekonać, jak wyglądało miasto, zanim drogi i elektryczność całkowicie je przeobraziły. W kierunku zachodnim od targu leży jezioro Phewa Tal, nad którym rozłożyła się turystyczna dzielnica miasta Lakeside z mnóstwem hoteli i restauracji. Życie turystów skupia się tu praktycznie wzdłuż jednej głównej ulicy, przy której usytuowane są hotele, restauracje, puby, biura turystyczne, małe supermarkety i sklepy ze sprzętem trekkingowym, upominkami, kafejki internetowe, wypożyczalnie motocykli i rowerów.

W odróżnieniu od miast w kotlinie Kathmandu, Pokhara nie jest miejscem słynącym ze świątyń - jest ich tu bardzo niewiele i nie wyróżniają się niczym specjalnym. Na wyspie pośrodku jeziora stoi Varahi Temple (świątynia Warahy), ofiarowana awatarze Wisznu, w postaci dzika.


Bhimsen Temple, zbudowana w stylu Newarów z Doliny Kathmandu, stoi w północnej części, przy głównej ulicy w najstarszej części miasta. Jeszcze dalej na północ, na szczycie niewielkiego wzgórza otoczonego parkiem, króluje najsłynniejsza świątynia Pokhary - Binde Basini Bhagwati. Biała budowla w stylu sikhary należy do bogini Durgi (Parwati), we wcieleniu Binde Basini. Jej wizerunek wykuto w saligramie - czarnym amonicie.

ImageDużą popularnością cieszy się jezioro Phewa Tal, drugi co do wielkości zbiornik wodny w Nepalu. Można popływać po jeziorze łodzią, tzw. Dunką i odwiedzic wyspę ze światynią Wisznu. Przez Pokharę, przepływa rzeka Seti Gandaki znikając czasami nawet 50 m pod ziemią. Swą nazwę - "seti" oznacza "biała" - rzeka zawdzięcza mlecznobiałym wodom, zabarwionym wypłukanym z gleby wapieniem. Tą pojawiającą się i znikającą rzekę dobrze widać z mostu na północnym krańcu bazaru. Wodospad Devina lub Davida, znany także jako Patale Chango, znajduje się 2 km na południowy zachód od lotniska, przy trasie Siddhartha Highway tuż przed tybetańską wioską Tashiling.

Strumień Pardi Khola wypływa z jeziora Phewa Tal, wpada z łoskotem wodospadem Dewi do rozpadliny szerokiej na 2, długiej na 6-7, a głębokiej na 100 metrów, żeby 200 metrów dalej ponownie wypłynąć na powierzchnię.

ImageMiasto Pokhara jest jednym z największych ośrodków uchodźców z Tybetu -naokoło miasta powstały liczne osady zamieszkiwane przez Tybetańczyków, których można również spotkać nad jeziorem, gdzie handlują wytwarzanymi przez siebie wyrobami rzemisliniczymi. Znana z produkcji dywanów wioska Tashiling znajduje się zaledwie 2 kilometry na południowy zachód od lotniska. Większa społeczność Tybetańczyków zamieszkuje osadę Tashipalkhel w Hyangja.

Będąc w Pokarze koniecznie trzeba wejść na wzgórze Sarangkot na spektakl "zapalania szczytów" i zobaczyć wschód słońca nad Himalajami.