Singapurskie ABC

Image

Singapur jest nie tylko miastem, ale odrębnym światem z miłymi i gościnnymi mieszkańcami, z nowoczesną infrastrukturą i codziennie nowymi wydarzeniami - jest miastem ogromnej różnorodności...

Strategiczne położenie w jednym z węzłów komunikacyjnych świata było najważniejszą przyczyna rozwoju Singapuru usytuowanego 138, 8 km na północ od równika, miedzy 103°38 i 104°06 szerokości geograficznej wschodniej, w pobliżu Malezji.

Pomiędzy Singapurem a Malezją kursuje prom, dzięki czemu dwie największe wyspy Archipelagu Indonezyjskiego można szybko zwiedzić, nie tracąc zbyt dużo czasu na długie podróżowanie. Do niedalekiej Tajlandii czy Filipin można się dostać samolotem. Singapurski port lotniczy można z powodzeniem nazwać bramą prowadzącą do krajów Azji Południowej, ponieważ lądują tutaj samoloty z całego świata.

Image

KOMUNIKACJA MIEJSKA
Doskonale zorganizowana sień komunikacyjna umożliwia bezproblemowe poruszanie się na terenie całego Singapuru. Mass Rapit Transit (MRT) to nowoczesny, komfortowy system komunikacji miejskiej. Do dyspozycji pasażerów są także taksówki, wszystkie wyposażone w klimatyzacje.

Singapore Mass Rapid Transit (MRT) - jest nowoczesnym, klimatyzowanym systemem pasażerskich pociągów z przystankami w całym mieście. Dwa główne połączenia to - z Marina-Bucht do Ost-Jurong poprzez Woodlands oraz drugie z lotniska Changi do Boon Lay. Na każdej stacji można znaleźć objaśnienia.

Od 8 lutego 2002 można jechać z MRT do lotniska Changi. Od centrum miasta trwa ta jazda tylko 27 minut. Pociągi ze stacji lotniska Changi jeżdżą mniej więcej co 12 minut.

ELEKTRYCZNOŚĆ - Napięcie elektryczne wynosi 220 V (50 Hz). Turyści mogą jednak korzystać z urządzeń przystosowanych do innego napięcia, ponieważ w każdym hotelu znajdują się odpowiednio zmodyfikowane kontakty elektryczne.


PIENIĄDZE - Obowiązującą walutą jest dolar singapurski (SGD), podzielony na 100 centów . Pieniądze można wymienić w banku, hotelu i wszędzie tam, gdzie widnieje szyld z napisem LICENSED MONEY CHANGER. Kantory wymiany walut znajdują się w większości domów handlowych. Poza tym wszędzie można płacić kartą kredytową.

Image

UBIÓR - Do Singapuru należy zabrać ze sobą odzież lekką i przewiewną, z naturalnych tkanin, np. z bawełny, jako ze panuje tutaj klimat ciepły i wilgotny, a średnia temperatura wynosi od 23°C do 31°C.

BEZPIECZEŃSTWO- Stopa przestępczości w Singapurze należy do jednej z najniższych w świecie. Na całej wyspie rozsiane są liczne komisariaty. O bezpieczeństwo turystów troszczy się dzisiaj jak nigdy. Singapurski Tourism Board upewnia wszystkich naszych odwiedzających, ze sytuacja w Singapurze jest i będzie spokojna i stabilna - "business as usual".

RÓŻNICE CZASOWE - W porównaniu z czasem środkowoeuropejskim, czas w Singapurze jest przesunięty o siedem godzin do przodu zima, a latem o sześć godzin. Jeśli na przykład w Singapurze jest godzina dwunasta w południe, w Europie jest piąta lub szósta rano, w zależności od pory roku.

Image

TELEFONY KOMÓRKOWE - są 2 sieci telefonów komórkowych - GSM 900 i GSM 1800 - i czterech operatorów: Singtel, M1, Starhub i Virgin-Mobile. Dla Singtel i Virgin-Mobile jest kierunkowy 001, M1- 002 i dla Starhub 008.

KLIMAT - w Singapurze panuje klimat ciepły i wilgotny. Średnia temperatur w ciągu roku waha się pomiędzy 31°C latem, a 23°C w czasie pory deszczowej. Takie temperatury są idealne do aktywnego spędzania czasu, na przykład kąpieli w morzu, kąpieli słonecznych, żeglowania oraz uprawiania innych form sportów wodnych. Tym, którzy niezbyt lubią upał, Singapur ma również cos do zaoferowania. Prawie wszystkie sklepy, hotele, restauracje i biura są wyposażone w klimatyzację. Opady deszczu zdarzają się przez cały rok, ale najczęściej w okresie od listopada do stycznia. Następują gwałtownie, są ulewne, jednak nie trwają długo i odświeżają atmosferę.


LUDNOŚĆ - położenie geograficzne odgrywało znaczną rolę w singapurskiej historii, ale jego najważniejszą podporą była ludność. Singapur nie ma bogactw naturalnych, jego siłą jest miejscowa społeczność.

Singapur ma ok. 4 milionów mieszkańców, z czego 77% stanowią Chińczycy, 14% Malezyjczycy, 8% Hindusi oraz 1% azjaci i inne narodowości.

Pierwotnymi mieszkańcami byli malezyjscy rybacy. Po dojściu do władzy sir Stamforda Rafflesa w roku 1819 Singapur przekształcił się w atrakcyjne centrum handlowe, które przyciągnęło kilkaset tysięcy emigrantów z całego świata, poszukujących lepszych warunków bytowych dla siebie i swoich rodzin oraz rynku zbytu. W ten sposób osiedlili się w Singapurze Chińczycy oraz emigranci pochodzący z Indonezji, Pakistanu, Cejlonu i krajów Bliskiego Wschodu. Z czasem, poprzez zawieranie małżeństw, członkowie poszczególnych nacji ulegli integracji, wszyscy są członkami nowego państwa, Singapuru.

JĘZYK - w Singapurze obowiązują cztery języki: malezyjski, tamilski, mandaryński i angielski. Język angielski jest językiem urzędowym, używanym w biznesie i wszystkich kręgach kulturowych. Każdy Singapurczyk zna co najmniej dwa języki: Język angielski i macierzysty.

Image

RELIGIA - mieszanka etniczna ludności singapurskiej nie pozostaje bez wpływu na wyznawaną tutaj religię, która cechuje się różnorodnością, nietypową dla innych krajów. Na krajobraz Singapuru składa się widok meczetów, wież gotyckich katedr, świątyń hinduskich i chińskich. Do najistotniejszych religii zaliczają się: islam, buddyzm, chrześcijaństwo i hinduizm.

KOŚCIOŁY, MECZETY Najstarsze kościoły i katedry zostały wzniesione dawno temu, ale niektóre z nich jeszcze do dziś pełnia rolę świątyń. Z tego powodu zwiedzający są zobowiązani do zachowania powagi, szczególnie podczas trwania mszy.

ARMENIAN CHURCH - 60 Hill Street, Singapore 179366, CATHEDRAL OF THE GOOD SHEPHERD - Queen Street, Singapore 188533, ST ANDREW'S CATHEDRAL - Coleman Street, Singapore 179802, ST JOSEPH'S CHURCH - 143 Victoria Street, Singapore 188020

MECZETY - Liczne meczety łatwo można rozpoznać po wyrazistych, wypukłych kopułach. Turyści mogą wejść do środka po uprzednim ściągnięciu butów. Kobiety powinny być okryte, w chustkach na głowach. W przeciwieństwie do mężczyzn, nie mają one prawa wstępu do głównej sali.


SULTAN MOSQUE - 3 Muscat Street, Singapore 198833,
AAJJAH FATIMAH MOSQUE - 4001 Beach Road, Singapore 199584,
ABDUL GAFFOOR MOSQUE - 41 Dunlop Street, Singapore 209369,
NAGORE DURGHA SHRINE - 140 Telok Ayer Street, Singapore 068604,
SULTAN MOSQUE - 3 Muscat Street, Singapore 198833,

Image

ŚWIĄTYNIE Ilość świątyń jest dowodem na wielorodność religii singapurskiej (buddyzm, islam, chrześcijaństwo, hinduizm). Święta religijne są obchodzone w rożnych porach roku, ale zawsze bardzo hucznie. Wiele świątyń powstało dawno temu i pełni do dzisiaj funkcje religijną.

CENTRAL SIKH TEMPLE - 2 Towner Road, Singapore 913236,
KONG MENG SAN PHOR KARK SEE MONASTERY - 88 Bright Hill,
LIAN SHAN SHUANG LIN TEMPLE - 184E Jalan Toa Payoh, Singapore 319941,
SRI MARIAMMAN TEMPLE - 244 South Bridge Road, Singapore 058793,
SRI THANDAYUTHAPANI TEMPLE - 15 Road, Singapore 238065,
TAN SI CHONG SU TEMPLE - Magazine Road, Singapore 059567,
TEMPLE OF 1000 LIGHTS (Sakya Gaya Temple) - 366 Race Course Road,
THIAN HOCK KENG TEMPLE- 158 Telok Ayer Street, Singapore 048613.

Image

ZAKUPY W SINGAPURZE
Singapur jest rajem dla kochających zakupy. Bardzo łatwo tutaj zarazić się manią kupowania. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę ilość, jakość i szeroki wybór oferowanych towarów. Nowoczesne domy towarowe na Orchard Road kuszą klientów kolorowymi wystawami i atrakcyjnymi cenami. Kupować można także na przedmieściach Singapuru, gdzie ceny są o wiele niższe, niż te w domach handlowych. W Singapurze można kupić dosłownie wszystko: pamiątki, biżuterię najwyższej próby, dzieła sztuki, wyroby rzemieślnicze, sprzęt techniczny itd.

WSKAZÓWKI DLA KUPUJĄCYCH: Na przełomie czerwca i lipca odbywa się wielka wyprzedaż tzw. Great Singapore Sale. Wszystkie produkty, nawet te markowe, są do kupienia za połowę ich poprzedniej wartości.


PODATEK OD WARTOŚCI TOWARU: Na prawie wszystkie towary i usługi jest nałożony 3% podatek od wartości GOODS AND SERVICES TAX - GST. Sklepy, gdzie podatek od towaru jest już wliczony w jego cenę, posiadają szyld z napisem TAX FREE SHOPPING. Przy zakupie wybranego przedmiotu klient powinien pokazać swój paszport i poprosić o wystawienie rachunku TAX FREE SHOPPING - CHECK. Przy wylocie z Singapuru na lotnisku, należy udać się z zakupionym towarem i rachunkiem do celnika, a później podejść do okienka z napisem GLOBAL REFUND (Terminal 2) i zrealizować czek. 3% zapłaconego podatku zostanie zwrócone.

Image