Aksum

ImageAxum - dawna stolica królestwa Aksum - pierwszego państwa etiopskiego oraz miejsce koronacji cesarzy Etiopii. Leży na północy Etiopii, w prowincji Tigraj, ok. 50 km od granicy z Erytreą. Liczy ponad 40 tys. mieszkańców, z czego ogromna większość wyznaje chrześcijaństwo i należy do Kościoła etiopskiego. Aksum jest także świętym miastem tego Kościoła.

 

 

ImageMiasto zostało założone ok. V wieku p.n.e., kiedy to doszło do powstania Królestwa Aksum, co przyjmowane jest najczęściej jako punkt startowy rozważań o etiopskiej historii. Królestwo w czasach największego rozkwitu utrzymywało relacje polityczne i handlowe ze światem greckim, rzymskim, a także ż Indiami i Chinami. W czasach aksumskiego królestwa język geez stał się językiem oficjalnym, a do dziś jest on używany w etiopskim Kościele.


Aksum to miasto z bogatą historią. Stąd wyruszyła królowa Saba, by spotkać się z królem Salomonem, a do naszych czasów zachowały się ruiny jej pałacu i ogromne baseny służące współcześnie za rezerwuar słodkiej wody. Miasto było miejscem koronacyjnym etiopskich cesarzy aż do czasów Hajle Sellasie. W specjalnej kaplicy przy katedrze St Mary of Zion przechowywana jest legendarna Arka Przymierza.

ImageStąd pochodzi słynny obelisk z Aksum, monolityczne stelle, z których największa stojąca ma 24 metry wysokości. Są one zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi fałszywe drzwi i okna. Czemu służyły i jak je wykonano pozostaje do dziś tajemnicą. Zbieżność kształtów z jemeńskimi glinianymi wieżowcami i tamtejszymi monolitami wydaje się nie być przypadkowa. W parku w centrum miasteczka można zobaczyć etiopski kamień z Rosetty - inskrypcje z czasów pierwszego chrześcijańskiego cesarza Ezany, na którym po sabatejsku, w języku gyyz i po grecku sławi się czyny władcy. Położone poza miastem pałace króla Kaleba i królowej Saby nie robią wrażenia - pozostały po nich tylko zarysy murów.

 


ImageW samym centrum miasta, niedaleko stanowiska archeologicznego, gdzie znajdują się stalle, mieści się nowa katedra pw. Marii Syjońskiej. Obok stoi stara katedra, do której wstęp mają tylko mężczyźni. Budynek pochodzi z XVI wieku i powstał już po najeździe muzułmańskim, ale wzniesiony został na starszych fundamentach - być może poprzedniej katedry, a być może jeszcze starszej, aksumskiej świątyni. Obok znajduje się budynek niewielkiego, ale bardzo bogatego w eksponaty muzeum historycznego z imponującą kolekcją abisyńskich regaliów.

 

ImageZ kolei nieco dalej jest budynek, gdzie przechowywany jest jeden z największych skarbów świata - Arka Przymierza. Dostęp do niej ma tylko kapłan, który przez cały czas pozostaje w kontakcie wzrokowym z Arką. Tylko on może obcować ze świętością. Jak głosi wersja oficjalna - Arka trafiła ze świątyni w Jerozolimie do Etiopii wraz z Menelikiem, synem Salomona i Saby. Potwierdzać to mają obecność Felaszy, etiopskich Żydów, którzy przybili do Axum za Arką.

 

Zabytki: